logo Simley High School Simley High School
Wrestling Varsity Schedule    (as of 11-17-18)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Return  Comments
Friday, Nov 30, 2018
Meet  7:00PM  Away vs. Apple Valley  Apple Valley High School  3:45PM    9:00PM   
Saturday, Dec 1, 2018
Tournament  9:00AM  Away vs. New Prague,
Anoka,
Eden Prairie,
United South Central 
New Prague High School  7:00AM    5:00PM   
Saturday, Dec 8, 2018
Invitational  9:00AM  Away vs. Prior Lake,
East Ridge,
Farmington,
St. Michael-Albertville,
Waconia 
Prior Lake H.S.  7:00AM    5:00PM   
Thursday, Dec 13, 2018
Meet  5:00PM  Henry Sibley,
St. Thomas Academy 
Simley         
Round 1-5:00/Round 2-6:15/Round 3-7:30
Friday, Dec 14, 2018
Invitational  2:00PM  Away vs. Rochester Community College  Rochester RCTC Field House  12:00PM       
MN Christmas Tournament
Saturday, Dec 15, 2018
Invitational  9:00AM  Away vs. Rochester Community College  Rochester RCTC Field House         
MN Christmas Tournament
Tournament  9:00AM  Away vs. Anoka,
Apple Valley,
Farmington,
St. Francis,
Centennial,
Albert Lea,
Cambridge-Isanti,
St. Michael-Albertville,
Coon Rapids,
Owatonna,
Foley,
Bemidji,
Forest Lake,
Shakopee,
Kasson-Mantorville 
Anoka HS  7:00AM    4:00PM   
JUNIOR VARSITY
Friday, Dec 21, 2018
Game  5:00PM  St. Michael-Albertville,
Bemidji,
Foley 
Simley High School
SH Main Gym
 
       
Quad
Friday, Dec 28, 2018
Invitational  TBD  Away vs.   Fargodome         
Friday, Jan 4, 2019
Invitational  5:15PM  Away vs. Kaukauna,
Southeast Polk,
Kasson-Mantorville,
Mason City,
Waterford,
Pewaukee,
Stoughton,
Dekalb,
DeForest,
Fennimore,
Freedom,
Mukwonago,
Two Rivers,
MT. Carmel,
Aurora Christian,
Joliet (Catholic Academy),
Edwardsville,
Lockport,
Neuqua Valley,
Lyons TWP,
Albert Lea,
High Point,
Platte County,
Arrowhead,
Wrightstown,
Metea Valley 
Kaukauna High School         
Cheesehead Invitational - Two Day Invite Jan. 4 and 5, 2019
Friday, Jan 11, 2019
Meet  5:00PM  Away vs. Mahtomedi,
North 
Mahtomedi High School  4:00PM    8:30PM   
Round 1-5:00/Round 2-6:15/Round 3-7:30
Thursday, Jan 17, 2019
Meet  5:00PM  Away vs. Tartan,
So. St. Paul 
Tartan  4:00PM    8:30PM   
Round 1-5:00/Round 2-6:15/Round 3-7:30
Saturday, Jan 19, 2019
Triangular  9:00AM  Away vs. Ellsworth,
Plainview-Elgin-Millville 
Ellsworth High School  6:45AM    3:00PM   
Thursday, Jan 24, 2019
Meet  7:00PM  Away vs. Hastings High School  Hastings High School  3:45PM    8:30PM   
JV 5:30
Saturday, Jan 26, 2019
Tournament  9:00AM  Away vs. Bloomington Kennedy,
Champlin Park,
Hastings High School,
Minnetonka High School,
Owatonna,
Woodbury,
Zumbrota-Mazeppa 
Bloomington Kennedy Activity Center  7:00AM    3:00PM   
Weigh-ins begin at 8 am Wrestling begins at 9 am
Friday, Feb 1, 2019
Game  5:00PM  Away vs. Detroit Lakes,
Fargo Davies,
Greenbush-Middle River 
Detroit Lakes         
Saturday, Feb 2, 2019
Game  12:00PM  Away vs. Perham  Perham High School         
Weigh-In at 9am / JV Wrestling at 10:30am
Saturday, Feb 9, 2019
Tournament  9:00AM  Away vs. Mahtomedi,
Hastings High School,
Henry Sibley,
North,
So. St. Paul,
St. Thomas Academy,
Tartan 
Mahtomedi High School  7:00AM    4:00PM   
JV Conference
Thursday, Feb 14, 2019
Sections  TBD  Away vs. Section           
Team Sections
Saturday, Feb 16, 2019
Sections  TBD  Away vs. Section           
Team Sections
Friday, Feb 22, 2019
Sections  TBD  Away vs. Section  Rochester Mayo Civic Center         
Individual Sections
Saturday, Feb 23, 2019
Sections  TBD  Away vs. Section  Rochester Mayo Civic Center         
Individual Sections